З давніх-давен люди вчились приборкувати дику природу та жити у ній, пристосовуючись та поступово змінюючи її під свої потреби. Бушкрафт — це термін, який виник ще у часи колоніальних досліджень Америки та Австралії. Тоді колоністи буквально освоювали нові землі та намагалися жити на них. Він походить від нідерландського слова bosh (ліс, дика земля, кущі) та англійського craft (ремесло, майстерність). 
Відповідаючи на питання, що таке бушкрафт сьогодні, доцільним буде сказати, що це сукупність методів та знань про життя у дикій природі. Але насправді, це поняття є ширшим. Для когось воно навіть означає своєрідну філософію життя. Люди, що захоплюються бушкрафтом, мають заздалегідь продумати багато моментів, мати хоча б мінімальну підготовку, закупити спорядження, наприклад, туристичні намети та казанки
Але через широту такого поняття, його трактують дуже по-різному. Для когось бушкрафт — це виживання у дикій природі, де треба навіть їжу собі добувати полюванням, а для когось — похід з наметами до найближчого парку. Але навички виживання сьогодні корисні будь-кому. Щоб зрозуміти, що це таке, треба заглибитись в історію цього терміну та вмінь, якими повинен володіти бушкрафтер. 

Бушкрафт у лісі

Зміст:

1. Історія бушкрафту

2. Основні принципи бушкрафту

3. Навички бушкрафту

4. Основне спорядження для бушкрафту

5. Техніки та прийоми бушкрафту

6. Переваги бушкрафту у повсякденному житті

Історія бушкрафту

Більшість навичок, які потрібні бушкрафтеру, націлені на задовільнення базових потреб людини попри важкі природні умови. До таких навичок відносять:

  • забезпечення безпеки;
  • добування їжі та чистої води;
  • добування вогню (наприклад, для обігріву, приготування їжі);
  • орієнтування на місцевості;
  • зведення укриття.

З такими навичками бушкрафту, людина може довгий час виживати в екстремальних умовах. Вони корисні у ряді приємних і не дуже ситуацій. Це може бути хобі, що загартовує тіло та дух. А може бути досвід, який допомагає під час війни, у важких та критичних обставинах, наприклад, якщо ви загубились у лісі.
Популяризував термін «бушкрафт» Рей Мірс зі своєю телевізійною передачею, де він показував як справитися з різними ситуаціями на природі, використовуючи підручні засоби.

Рей Мірс — популяризатор бушкрафту

Завдяки своїм численним передачам та книжкам, Мірс показував, яким цікавим може бути навколишній світ навіть у важких умовах. Але, звісно, саме поняття «буштрафт» виникло значно раніше. Його повʼязують з двома іменами — Хорос Кефарт та Морс Кохански. 
Морс Кохански був канадським натуралістом, який випустив багато книг та навчав людей навичок виживання у дикій природі. Він вчив не лише туристів, але й військових з різних країн. Він випустив книгу «Північний бушкрафт», яка стала справжнім бестселером

Бушкрафтер Морс Кохански

Біографія Хороса Кефарта ще цікавіша. Уявіть собі бібліотекаря з кабінетним досвідом у 20-ть років, який вирішив присвятити себе походам та виживанню у диких умовах, вивченню навичок корінного населення. На честь нього навіть назвали одну з гір та ніж. 

бушкрафтер Хорос Кефарт

Сьогодні бушкрафт може приймати форму історичної реконструкції, коли люди переймають стиль життя та винаходи корінного населення давнини. Наприклад, відмовляються від синтетичних матеріалів для одягу, обираючи замість цього шкуру тварин. Але частіше це екстремальний туризм з навичками виживання у природі. Не обовʼязково вміти висікати іскру, можна користуватися численними засобами для розпалу.

Основні принципи бушкрафту

Спеціалісти вважають, що саме bushcraft від звичайного туризму все ж відрізняється ступенем поглиблення та мінімальним використанням додаткових, сучасних приладів, що полегшують життя. Це повинні бути умови, максимально наближені до поняття виживання. Можна виділити наступні принципи бушкрафту:

  1. Знання природи та її законів.
  2. Використання ресурсів навколишнього середовища.
  3. Адаптація до навколишніх умов.
  4. Розвиток практичних навичок, а ще — креативного підходу до розвʼязання проблем.

Все, що відноситься до бушкрафту, крутиться навкруги цих основ. Щоб вижити у дикій природі, потрібно подбати про 4 головні речі: воду, їжу, укриття та тепло. І перше, що повинен зробити турист у лісі чи горах — знайти джерело прісної, чистої води. Варто розцінювати будь-яке джерело як потенційно небезпечно, тому воду необхідно фільтрувати. Можна використовувати  імпровізовані фільтри, а краще заздалегідь придбати похідні фільтри для очищення води. Також воду рекомендують кипʼятити, використовуючи, наприклад, туристичні газові пальники

Бушкрафт у горах

Навички бушкрафту

Якщо ви повною мірою хочете знати, що значить бушкрафт, ви повинні освоїти деякі навички. Вони корисні й для звичайного туриста, який звик все потрібне носити з собою. Завдяки їм, ви зможете почувати себе в екстремальних умовах впевнено та без паніки.

Робота з ножем та інструментами

Ніж, мабуть, є найголовнішим інструментом для бушкрафтера. Без ножа неможливо уявити багатьох справ на природі. Його використовують для заточки паличок та колів, вирізання мілких деталей для саморобних виробів, приготування їжі, свіжування тушки, якщо ви полюєте. Але непогано мати його у звʼязці із сокирою. Це необхідний предмет на природі для бушкрафту. З його допомогою ви нарубаєте дрова, проробите шлях у зарослях. Тому те, на чому не можна економити — ножі та сокири. Мало їх просто купити, треба навчитися правильному замаху, якщо говорити про сокиру, інакше ви просто втомитесь, потягнете мʼязи, або навіть травмуєтесь. З ножем простіше, але все одно, бувають різні види насічок, технологій заточення колів.

Туристичний ніж для бушкрафту

Зведення укриттів та бівуаків

Бушкрафт тісно повʼязаний не тільки з походами, тому турист має вміти отаборитися. І в першу чергу, важливо навчитися робити укриття. Не завжди доцільно нести з собою намет. Досвідчені бушкрафтери обходяться без нього. 
За призначенням укриття може бути зроблено: від вітру, опадів, зимових умов (морозу, снігу), комах, сонця. За терміном використання: на одну ночівлю або постійне. Відповідно, є градація витрачених сил на роботу бушкрафтера. Тимчасове укриття повинно будуватися швидко, з підручних матеріалів. Часто його основою виступає виступ скелі або повалене дерево. Постійне укриття роблять більш надійним, для нього доцільно вибрати туристичну пилку або сокиру, щоб рубати дерева на будівельні матеріали. 

Укриття у лісі для бушкрафту

 

Добування вогню та приготування їжі

Вогонь — це символ життя, тепла, виживання. Вміти розводити вогонь у будь-яких умовах — навичка, необхідна будь-якому туристу, не лише для бушкрафту. Треба вчитися добувати його тертям або ударами каміння. Але на щастя сьогодні існують більш цивілізовані та швидкі способи отримання вогню. Вони також рятують, коли навкруги сніг чи мокрі дрова. Наприклад, для швидкого приготування їжі використовують газові та мультипаливні пальники. Швидкий спосіб поїсти в диких умовах — сублімована їжа, її потрібно лише залити гарячою водою.

Розведення вогню на природі під час бушкрафту

Навігація та орієнтування

Навіть міський бушкрафт не обходиться без навичок навігації. Важливо на незнайомій місцевості вміти визначати сторони світу. Тому компаси тут дуже важливі, особливо якісні. Інший аксесуар — GPS-трекер. Але навіть якщо ви загубите таку річ, є різні способи орієнтування у лісі. Наприклад, по зірках, мурашникам, моху. 

Компас для орієнтування під час бушкрафту

Добування та очищення води

Запас води, який можна взяти із собою, часто обмежений. Тому її треба шукати на місцевості. Наприклад, джерела та струмки. Якщо у вас є якісний похідний фільтр, можна фільтрувати воду з річок та озер.

 Струмок у лісі 

Перша допомога та безпека

Звісно, екстремальні умови бушкрафту стають причинами травм, тому турист має навчитися надавати домедичну допомогу: накладати шину, робити перевʼязки, зупиняти кров. Навіть досвідчені бушкрафтери не виходять із дому без ліків та засобів для перевʼязування, тому треба вибирати туристичну аптечку з усім необхідним. Як засоби оборони підійдуть складані ножі — невеликі, але якісні, міцні та гострі. 

 Аптечка для бушкрафту

Основне спорядження для бушкрафту

Щоб не страждати на природі, треба заздалегідь подумати над тим, що ви з собою візьмете. Інше питання — куди ви це покладете? Бушкрафт виживання починається з туристичних рюкзаків та підбору правильної моделі. Але головний інструмент на природі — ніж. Він потрібен для всього, від відкривання консервних банок до заточки колів. Ножі бувають:

  • з фіксованим лезом;
  • зі складною конструкцією;
  • мультитули.

Приклад якісного ножа з фіксованим лезом — SOG Instinct G10 Handle. Невеликий, але надійний, зроблений з якісної сталі з додаванням хрому. Прослужить довго та у будь-яких умовах. 

Ніж SOG Instinct G10 Handle

 

 

Складані ножі компактніші, їх простіше носити з собою. Тут можна виділити топову модель SOG Kiku XR, у якої лезо зроблено з американської порошкової сталі. Вона дуже стійка до зовнішніх умов та має твердість 64HRС.

Складаний ніж SOG Kiku XR

І наостанок — мультитул. Це вже не просто ніж, а цілий набір інструментів, необхідних для виживання. Наприклад, модель SOG PowerAccess має також плоскогубці, різаки для дроту, окремий ніж для консервних банок, декілька видів викруток, шило та інші насадки.

Мультитул SOG PowerAccess

Спорядження для бушкрафту також включає туристичні сокири, пилки, іноді лопати.

Засоби для розвідки та навігації

Звісно, сюди відносять карти, якщо можливо знайти карту саме вашої місцевості, яку ви вибрали для бушкрафту. Але частіше під засобом навігації розуміють компаси. Вони бувають спортивні, туристичні та тактичні. Спеціалісти не рекомендують економити на цьому приладі. Наприклад, виділяють модель Silva EXPEDITION S. Це професійний компас з допоміжною шкалою. 

Компас Silva EXPEDITION S

Матеріали для будування укриттів

Найпростіший спосіб з комфортом йти у похід — вибрати намет. Але якщо ваше бушкрафт спорядження не включає цей пункт, треба вибирати особливо якісні спальні мішки та туристичні килимки. Щоб збудувати укриття, потрібні різні ресурси. Це сокира або пилка, мотузки, щоб звʼязати палиці та гілля. 

Спальний мішок Mountain Equipment Starlight III Long

Приладдя для приготування їжі та очищення води

Щоб приготувати їжу, вам знадобиться пальник. Поширений вибір для цього — газові моделі, як Kovea KB-0408 Hiker. Це популярний газовий пальник з п'єзопідпалом. Має також складані лапки та великий діаметр робочої зони. 

 Газовий пальник Kovea KB-0408 Hiker

Якщо ви все ж відаєте перевагу живому вогню та хочете розвести багаття, наприклад, щоб не тільки приготувати їжу, але й зігрітися зимою, тоді доцільним буде вибрати засоби для розпалу. Наприклад, сірники у чохлі від промокання (Lifesystems Stormproof Matches) чи спеціальне кресало (Wildo Fire Flash Pro Large). 

Кресало Wildo Fire Flash Pro Large

Щодо води, тут теж є свої нюанси. Мало знайти струмок або річку — воду треба очистити. Для цього підійдуть спеціальні похідні фільтри для води, наприклад, Aquamira Frontier Max Multi-Function WorldWide. Ця система розрахована на 450 л води, має змінні картриджі та забезпечує потік 500 мл/хв.  

Туристичний фільтр для води Aquamira Frontier Max Multi-Function WorldWide

Техніки та прийоми бушкрафту

Щоб зрозуміти, що означає бушкрафт, треба освоїти деякі універсальні техніки з цього методу туризму. Вони будуть корисними навіть для звичайного кемпінгу та походів. 

Розведення вогню без сірників та запальничок

Якщо у вас немає ніяких засобів для отримання вогню, треба обходитися своїми силами. Для цього бушкрафтери використовують тертя палички, кресало (з двох каменів) або метод тертя батарейки о шерсть. Важливо розкласти сухий хмиз колодязем, зірочкою, пірамідою або решіткою. Як розпалювач використовують сухе листя, папір, голки.

Отримання вогню за допомогою батарейки та шерсті

Виготовлення вугільного фільтра для очищення води

Щоб зробити вугільний фільтр, візьміть активоване вугілля з аптечки, пісок, гравій та дві ємності. Пісок та гравій (їх беруть, наприклад, з річки) слугують для грубої фільтрації. Вугілля закінчує справу. Всі компоненти вкладають шарами.

Фільтр для води своїми руками

Використання вузлів та петель для будування конструкцій

Щоб зробити просте укриття, треба освоїти прямий (морський) вузол. Цього вже буде достатньо, щоб зв'язати палки або мотузки між собою. 

 Приклад прямого вузла

Основні принципи бушкрафту

Наші предки обходились без численних допоміжних засобів живучи на природі. Тому знати хоча б мінімальні принципи бушкрафту дуже важливо й сьогодні. Якщо ви заблукали або загубили рюкзак, якщо забули взяти якусь річ, якщо просто хочете випробувати себе та відчути єдність з навколишнім середовищем — треба вміти забезпечувати свої базові потреби. Саме тому бушкрафт — корисний підхід для будь-яких видів туризму. 

Бушкрафт — це сукупність методів та правил для виживання з мінімумом речей або без них. Він буде корисним будь-якому туристу, бо вчить розводити вогонь, орієнтуватися на місцевості, будувати укриття. Також у часи війни, потрібно бути готовим до виживання без благ цивілізації, а навички бушкрафту стануть у пригоді.